Manažerka MMS
Ing. Ivana Ježková, Ph.D.
Tel.: +420 553 773 322
Email: mikroregion@maticeslezska.cz
Obec Háj ve Slezsku se nachází asi 15 km východně od města Opavy. Je tvořena pěti místními částmi - Chabičov, Háj, Smolkov, Lhota a Jilešovice. Katastr obce hraničí s Mokrými Lazcemi, Hrabyní, Velkou Polomí, Dobroslavicemi, Kozmicemi a Dolním Benešovem.
Reliéf krajiny se svažuje z jihu na sever k řece Opavě. Nejvyšším bodem je vrch Těškovice (363 m. n. m.), nejnižším hladina řeky Opavy při východním okraji katastru (219 m. n. m.). V jižní části katastru převažují lesy. Přirozenou severní hranici vytváří řeka Opava. Jejími významnějšími přítoky na území obce jsou potoky Hrabyňka a Kremlička, které současně tvoří hranici mezi chabičovským a smolkovským katastrem. Potok Ohrozima, je přirozenou hranicí mezi katastry Lhoty a sousední obce Mokré Lazce.
Přestože se vznik obcí většinou odvozuje od první písemné zmínky, v našem případě tak nečiníme. Již v prvních písemných pramenech z let 1366-77 se totiž hovoří o "zboží chabičovském, jilešovickém nebo smolkovském". Z toho je zřejmé, že již před datem těchto záznamů zde nějaké osady existovaly. Nelze je ale doložit žádnými dokumenty, tudíž ani uvažovat o tom, zda byl dříve osídlen Smolkov nebo Chabičov.
Osady Chabičov i Smolkov poskytovaly obživu zemědělcům, a to jak obděláváním půdy, tak pastevectvím, protože pro oba tyto druhy zemědělské činnosti byly příhodné podmínky. Jejich vznik klademe do počátku 13. století, do období kolonizace. Lze se domnívat, že vznikly na popud feudálních vlastníků rodu Donátů z Velké Polomi, aby plnily funkci strážních osad jejich panství na strategické hranici řeky Opavy proti feudálům kravařským (Smolkov), benešovským (Chabičov) a hlučínským (Jilešovice).
Obě osady měly k osídlení tytéž podmínky a nesly stejné charakteristické znaky - výhodnou polohu na okraji Nízkého Jeseníku, úrodnou půdu, vydatné prameny pitné vody, travnato-křovinaté pastviny na úbočích kopců i hluboké lesy na jejich vrcholech a lesnaté rokliny vzniklé táním ledovce na konci doby ledové. Skýtaly nejen dostatek paliva a stavebního materiálu, ale i vhodný úkryt pro lidi a dobytek při častých nájezdech nepřátel.
V této souvislosti je třeba učinit zmínku o strategickém významu Ostré hůrky, vrchu mezi Chabičovem a Smolkovem, který umožňuje střežení téměř celého území Hlučínska i významné cesty využívané nepřátelskými vojsky. Důkaz o tom přináší velkopolomská kronika. V roce 1623 morem vymřeli všichni poddaní v osadě "Na Dubském". To je přímo les za Ostrou hůrkou. Jejich posláním bylo střežení severní hranice velkopolomského panství.